Sanski planinari na najvišem vrhu Austrije

Sanski planinari na najvišem vrhu Austrije

Sanski planinari Samir Šadić, Haris Ikić i Adnan Siječić, članovi Sportsko-planinarskog društva „Mulež“, ostvarili su proteklog vikenda podvig uspevši se na Grosglokner (3.798), najviši planinski vrh Austrije.

Ekspediciju, pored njih trojice, činili su još Jasmin Kadrić i Goran Stanić, a prema riječima planinara, ovaj izazovni poduhvat protekao je bez problema i uz povoljne vremenske prilike.

„Uspon na Grosglokner je istinski izazov za svakog planinara i radi se o veoma zahtjevnom poduhvatu za koji je potrebna fizička spremnost i izdržljivost, te alpinističko znanje bez kojeg se, zbog specifičnosti uspona, ne može. Sve smo to obavili u dva dana, a prenoćili smo u planinarskom domu koji se nalazi na 3.500 metara nadmorske visine“, kaže Siječić, kojem je ovo drugi uspon na pomenuti alpski vrh.

Dodaje kako na Grosglokner vodi više planinarskih pravaca, a oni su izabrali onaj koji vodi preko Pasterzena, jednog od najvećih i najljepših alpskih glečera.

„U dom smo stigli u predvečerje, odmorili se i okrijepili. Nismo mogli spavati, možda malo zbog umora, a više od uzbuđenja zbog onoga što nas čeka“, kaže Siječić.

Na završni uspon krenuli su drugog dana oko tri sata ujutro sa kompletnom planinarskom opremom, uključujući i zimsku, zbog snježnog i ledenog pokrivača na planinskom vrhu koji se tamo zadržava tokom cijele godine.

„Bili smo navezani na jedan konopac u razmaku od po petnaestak metara. Vrijeme je bilo povoljno i vidljivost savršena, na nebu nije bilo oblaka, ali je bilo vjetra koji je nemilice puhao i otežavao nam kretanje. Međutim, na to smo i računali, jer gore skoro da nema dana bez snažnog vjetra“, dodaje Siječić.

U nastavku su, kako kaže, savladali preostalih 400 metara nadmorske visine i radi se o najtežem dijelu planinarskog smjera s obzirom na to da je riječ o vertikalnom usponu preko stjenovite litice uz upotrebu alpinističke opreme.

Sanski planinari kažu kako je bilo teško, tokom trajanja uspona izgubili su mnogo fizičke snage, a na sami vrh Grosgloknera uspeli su se u cik zore.

„Za svu našu muku i trud nagrađeni smo veličanstvenim prizorom, jer smo prisustvovali izlasku sunca, a od pogleda na planinske lance Alpa jednostavno zastaje dah. Tek na ovakvim mjestima čovjek spoznaje koliko je u stvari malen i beznačajan u odnosu na prirodu koja nas okružuje“, priča Siječić.

Dodaje kako silazak nije bio ništa manje komplikovan i opasan, možda čak tehnički i složeniji, ali da je sve proteklo bez većih problema. Grosglokner je sa svojom visinom od 3.798 metara najviši planinski vrh Austrije, a ujedno i cjelokupnog masiva Glokner grupe i leži na granici provincija između istočnog Tirola, koji pripada Italiji od 1919. i austrijske Koruške.

Planina ima oblik piramide sa dva vrha, pored Grosgloknera je Kleinglokner (3.770 m), a vrhovi su međusobno odvojeni uskim sedlom. Pogled s Grosgloknera je fenomenalan i smatra se najljepšim vidikom od svih planina u istočnim Alpama.

autor:http://nezavisne.com

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.