Dodao je da je u januaru prošle godine implementiran jedan dio sredstava u iznosu od 8,2 miliona maraka, podsjećajući da je Fond tada sproveo dva javna poziva. Jedan je, ističe, bio u vezi sa mogućnošću sufinansiranja projekata energetske efikasnosti kod fizičkih lica, odnosno vlasnika individualnih stambenih objekata i kroz taj poziv je implementirano oko šest miliona maraka.
– Kroz taj poziv je više od 1.200 građana Srpske ostvarilo ovu mogućnost, odnosno dobilo je podršku za investiranje u energetsku obnovu svojih objekata, zamjenu sistema grijanja energetski efikasnim sistemima. Drugi poziv je bio orijentisan na mala, srednja i mikropreduzeća Srpske – istakao je Todorović.
Kroz taj poziv, naglasio je on, implementirana su negdje oko 2,3 miliona KM.
– Više od 50 malih, srednjih i mikropreduzeća ostvarilo je mogućnost da dobiju sredstva u iznosu do 50.000 KM za investiranje u energetsku obnovu ili efikasnije sisteme grijanja te izgradnju solarnih panela za svoju potrošnju u okviru svojih poslovnih objekata – kazao je Todorović, dodajući da je ta aktivnost nastavljena i u avgustu.
Interesovanje prije svega građana Srpske da ulažu u mjere energetske efikasnosti i spremnost da investiraju i svoj dio sredstava, s obzirom na to da se radi o mogućnosti da se projekti podrže do 50 odsto sredstava, prema njegovim riječima, je ogromno.
– To samo govori da postoji velika potreba da budu podržani projekti povećanja energetske efikasnosti u individualnim stamenim objektima, zbog čega će Fond i u ovoj godini, vjerujem uz podršku donatora, na tome raditi – kazao je Todorović.
U ovaj projekat, koji je bio veoma interesantan građanima i pokazao se kao dobar potencijal za investicije, u prošloj godini investirano je više od 20 miliona maraka kada se uzme u obzir i kofinansiranje korisnika sredstava.
– To u značajnoj mjeri popravlja uopšte energetsku efikasnost u Srpskoj i BiH, što je jedna od naših obaveza prema nekim međunarodnim direktivama. Značajno je reći da nam s te strane zahtjeva, koje nam postavlja Evropska unija, predstoje ozbiljni koraci da postignemo sve te parametre, međutim važno je i da oni, kao donator, obezbjeđuju dio sredstava da bismo mi te korake prošli lakše i sa manje troškova – rekao je Todorović.
Voda i otpad
Srđan Todorović je istakao da je javni poziv vezan za oblast zaštite voda i upravljanja otpadom redovna aktivnost koju Fond finansira iz sredstava koje prikupi od zagađivača životne sredine. Prema njegovim riječima, poziv je završen i biće implementirano oko 2,9 miliona KM u dvije oblasti.
– U najvećoj mjeri se tu radilo o projektima lokalnih zajednica, s obzirom na to da su opštine i po zakonu obavezne za uspostavljanje sistema upravljanja otpadom u svojim jedinicama. Uglavnom su to bili infrastrukturni projekti – kazao je Todorović, dodajući da se druga oblast odnosila na zaštitu izvorišta, tačnije projektnu dokumentaciju i samu fizičku zaštitu izvorišta, kao i ugradnju prečistača i poboljšanje kvaliteta pitke vode u lokalnim zajednicama.
autor: http://glasrpske.com