Vanredna sjednica bi mogla trajati do kraja mandata.
Vanredna sjednica za koju je zahtjev za održavanje upućen 11. decembra 2023. godine ni u svom trećem nastavku, odnosno juče, nije dobila epilog, jer na glasanju ponovo nije bio dovoljan broj odbornika. Tako se nametnulo pitanje do kada bi politička zavrzlama u najvećem gradu Srpske mogla da potraje.
Odgovor je ukratko da se nikad ne mora ni završiti.
Formalno, sjednica još nije zaključena, jer se o prijedlog rebalansa nije glasalo i predsjednik Skupštine nema mogućnost da zaključi sjednicu sve dok se ne održi glasanje. Za glasanje je potrebno da na sjednici bude prisutno 16 odbornika, a juče ih je bilo 12.
Kako pauza između dva prekida može biti najviše 15 dana, predsjednik Skupštine ima obavezu da sjednicu ponovo zakaže u tom roku. Ukoliko on to ne uradi, sjednica se može zakazati na inicijativu predlagača (gradonačelnika) i 1/3 odbornika.
Predsjednik Skupštine grada Ljubo Ninković za Banjaluka.net kaže da je sada vidljivo da gradonačelnik nema većinu za usvajanje rebalansa, ali da on ne može zaključiti sjednicu dok se ne održi glasanje.
– Zato sam mu juče predložio da povuče prijedlog i da ovo okončamo, jer je vidljivo da nema dovoljnu podršku. Mislim da nam ne trebaju više situacije poput dojave, nelegalnog sazivanja sjednice kao što su pokušali nedavno. Vidimo da je sad Socijalistička partija rekla da više neće učestvovati, nisu se pojavili ni odbornici Ujedinjene Srpske i mislim da nema potrebe da više gubimo vrijeme. Evidentno je sve pokušaj da se Stanivuković spasi zatvora – rekao je Ninković za Banjaluka.net.
Na pitanje da li on ima pravo da procjeni daje nemoguće održati sjednicu i da je zaključi, te do kada bi sve moglo potrajati, odgovara:
– Ne, mora biti održano glasanje. Formalno, ja imam obavezu da nastavak zakažem najduže poslije 15 dana. Pa ako ni tada ne bude dovoljno odbornika, opet za 15 dana i tako sve dok ne bude dovoljno odbornika za glasanje. U suštini, sjednica može potrajati do kraja mandata – kaže Ninković.
Sve dodatno komplikuje i to što nije jasno kako bi glasale stranke poput DEMOS-a, SP, SPS i Ujedinjene Srpske. Demos, SPS i Ujedinjena Srpska su rekli da bi podržali rebalans, ali juče se nisu pojavili na sjednici ni tokom rasprave, ni tokom glasanja. Socijalistička partija je takođe zauzela stav da će glasati za rebalans, ali su na kraju ipak rekli da neće dalje učestvovati u svemu. Tako da ni Stanivuković, ni SNSD nemaju sigurnu podršku.
Gradski menadžer Bojan Kresojević za Banjaluka.net kaže da je na jučerašnjoj sjednici potvrđeno da SNSD i Narodni front ne žele da se usvajanjem rebalansa isplate sredstva građanima.
– Iako su navodno zabrinuti za organizacije kojima se treba isplatiti novac, pogotovo pričaju o subvencijama za vrtić, oni ne podržavaju da se usvoji rebalans kako bi se obezbijedila sredstva za tri mjeseca za prošlu godinu. Gradonačelnik Banjaluke je inicirao subvencije za vrtiće, to se radi po prvi put u istoriji, a sada ga SNSD napada i radi sve kako bi onemogućili isplatu tih sredstava, a u napadima ih u stopu prati Narodni front – kaže Kresojević.
Kresojević na naše pitanje da li će oni nastaviti da istrajavaju da se usvoji rebalans, iako je jasno da će se već biti duboko u drugom mjesecu 2024. godine, kaže da je oni traže alternativna rješenja kako bi obezbijedili likvidnost.
– Broj jedan je da ublažimo efekte i da obavljamo konsultacije. Rebalans se može danas usvojiti ako postoji volja i nema opstrukcija SNSD-a. Međutim, mi smo sada fokusirani na to da pronađemo alternativna rješenja – kaže Kresojević.
autor:http://banjaluka.net