Premijer Republike Srpske Radovan Višković rekao je da je nerazumno da njemački Bundestag donosi odluke o sudbini Republike Srpske u okviru BiH i istakao da očekuje da svi poslanici u Narodnoj skupštini Srpske na predstojećoj posebnoj sjednici parlamenta budu jedinstveni s obzirom na to da su u pitanju nacionalni interesi.
Višković je naglasio da je srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik, koristeći svoja ustavna ovlaštenja pokrenuo vitalni interes na odluku o davanju agremana njemačkom ambasadoru u BiH, koja je usvojena bez konsenzusa na sjednici Predsjedništva BiH.
On je poručio da se u Bundestagu ne odlučuje o budućnosti BiH, nego u institucijama BiH i da od poslanika u Narodnoj skupštini Srpske očekuje da pošalju takav stav, bez obzira na to da li su vlast ili opozicija.
„Republika Srpska je vlasništvo ljudi koji ovdje žive, nije vlasništvo ni vlasti, ni opozicije, nego svih, i ako mislimo dobro ovoj Republici, onda moramo u tome učestvovati“, rekao je Višković novinarima u Višegradu.
Višković je istakao da u nekim pitanjima moramo postojati jedinstvo – kada je riječ o nacionalnim interesima ima neka crvena linija ispod koje se ne bi smjelo ići.
On je pozvao sve poslanike, i vlasti i opozicije, da učestvuju u radu posebne sjednice i da donesu najbolju odluku za Republiku Srpsku.
„Mi iz Narodne skupštine Republike Srpske hoćemo da pošaljemo poruku i kažemo: ‘Gospodo, pustite nas da mi u BiH odlučujemo o svojoj sudbini u skladu sa Dejtonskim sporazumom, Ustavom i ovlaštenjima'“, naglasio je Višković.
Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik je odluku o davanju agremana njemačkom ambasadoru u BiH, koja je usvojena bez konsenzusa na sjednici Predsjedništva 2. septembra, proglasio veoma štetnom po vitalne interese Republike Srpske i pozvao narodne poslanike da se izjasne.
U Narodnoj skupštini Republike Srpske primljen je Dodikov zahtjev za sazivanje posebne sjednice parlamenta radi izjašnjavanja o njegovoj izjavi o ovoj odluci.
Prema Ustavu BiH, Narodna skupština Republike Srpske razmatra izjavu srpskog člana Predsjedništva BiH i, ukoliko je deset dana od dana prosljeđivanja potvrdi dvotrećinskom većinom, biće osporena odluka Predsjedništva BiH ne stupa na snagu.
(Agencije)