Tijesna pobjeda Žalgirisa, Zvezda skoro sigurno ostaje bez plej-ina

Zvezda skoro sigurno ostaje bez plej-ina.

Košarkaši Crvene zvezde gotovo sigurno mogu da se oproste od plej-ina elitnog takmičenja na Starom kontinentu. Ovoga puta su u Areni poraženi od Žalgirisa rezultatom 91:93 u meču 26. kola, te njihov skor na tabeli iznosi 10-16. Litvanska ekipa na drugoj strani je na 11-15.

Nisu najbolje izabranici Joanisa Sferopulosa ušli u ovaj meč, pogotovo defanzivno. Ostavili su crveno-bijeli prazan reket na startu i već u prvom napadu se Birutis „prošetao“ do koša.

Trojka Nemanje Nedovića za 5:4 obeležila je početak trojkaške rapsodije u Areni, u kojoj su i jedni drugi, žargonski rečeno, zaboravili da igraju odbranu.

Čovjek koji je dominirao u prvih dvadeset minuta u redovima kluba sa Malog Kalemegdana bio je definitivno brazilski plejmejker Jago dos Santos koji je u prve dvije četvrtine upisao čak 10 poena i devet asistencija! Sve je vidio omaleni organizator igre, razigravao, trčao, a nije se plašio ni da šutne sa distance.

Podršku je najviše imao u Luki Mitroviću koji je ponovo pokazao zašto on mora da bude stub ove ekipe, ali je možda i najzreliju rolu dosad u tom periodu igre pokazao Džavonte Smart!

Kada su domaćini počeli i previše da se kockaju sa preciznošću šuta rivala, tu je bio centar da svojom minijaturom pokaže da je Zvezda, barem u tom momentu, gladna kvalitetne košarke i pobede, a pretposljednje pojačanje na Malom Kalemegdanu je dominiralo – kako ofanzivno, tako i defanzivno. Šutirao je sa distance, prodirao u reket, a umeo i da presretne loptu protivnika onda kada je bilo najneophodnije.

Semafor je na kraju prve četvrtine pokazivao rezultat – 22:23, a egal se prenio i na drugu deonicu, koja nije počela najsjajnije, pošto su i jedni i drugi imali problema u organizaciji napada.

Ipak, nakon minut i po „posta“ sve se vratiilo na staro. Evans je nastavio da muči crveno-bele, što se delom i očekivalo čak i pre početka meča, a u tome su mu izvanredno pomagali Birutis i Samner, koji je vezao dve trojke, a onda je preciznost Evansa sa linije 6.75 naterala Sferopulosa na minut odmora. Nije to mnogo pomoglo crveno-belima, jer je Žalgiris nastavio u svom ritmu, a zbog Dimše je Grk morao da ponovi isto…

Neriješen rezultat na kraju prvog poluvremena je bio realna slika iz Arene – 45:45, a u posljednjim napadima su Nedović i Dos Santos tačku stavili svojim trojkama.

Mnogo bolje su otvorili drugo poluvrijeme izabranici Andree Trinkijerija. Rešetali su sa distance, posebno je neodbranjiv bio Šmits koji je vezao trojku, pa poene sa poludistance, a probleme je zadavao i Gedraitis, kao i Ulanovas. Međutim, Zvezda je na ovom meču definitivno imala keca u rukavu – Jaga dos Santosa koji je, em pogodio ludačku trojku, em razigrao Bolomboja, koji je u reketu trebalo da samo isprati Brazilca, prenosi Sportal.rs.

Do samog kraja vidjeli smo potpuno izjednačenu utakmicu. Ni jedan, ni drugi tim nikako nisu mogli da se ozbiljnije odlijepe.

Gilespi je definitivno neko ko je ostavio pečat u odlučujućem kvartalu. Njegova rola je zaustavila nalet Litvanaca početkom poslednjih deset minuta, ali je onda veliku grešku načinio Brazilac. Dos Santos na meču nije izgubio niti jednu loptu, ostvario dabl-dabl, a onda napravio nesportsku i poslao Ulanovasa na liniju penala na 89:90.