Prema rezultatima nekolicine nedavnih istraživanja, zbog pandemije je uočen veliki porast broja odlazaka psihijatrima i psihoterapeutima usljed porasta intenziteta anksioznosti, depresivnosti, stresa i nesanice.
Pogodno tlo
Stručnjaci upozoravaju da će smirivanjem širenja korona virusa, psihijatrijska struka imati još više posla, jer će mnogi tek tada uvidjeti sve posljedice trpljenja situacije izazvane svjetskom zarazom, a nerijetko se napominje da je pandemija uticala i na porast broja samoubistava.
Stručnjaci kažu da se situacija sa pandemijom najnegativnije odrazila na pacijente koji već pate od anksioznosti, opsesivno-kompulzivnog poremećaja ili depresije. Oni koji su prije korone bili zdravi, a nisu uspjeli da se prilagode na sve promjene koje je izazvala pandemija postali su pogodno tlo da ispolje brojne psihofizičke simptome.
Drugim riječima, izmijenjene prilike u svijetu usred zaraze za mnoge zdrave ljude su bile okidač koji ih je doveo u psihijatrijsku ordinaciju, jer pandemija ima moć da izaziva nekontrolisani iracionalni strah, koji može da stvori osjećaj lične i kolektivne panike i pokrene osjećaj sumnje u sve.
Nevidljiv je
Ta vrsta iracionalnog straha je veoma teška, navode stručnjaci, jer konkretan objekat uznemiravanja ne postoji, već je tu negde oko vas, nevidljiv.
Faktor magazin