Usvojeni zaključci o političko-ekonomskoj situaciji u BiH

Usvojeni zaključci o političko-ekonomskoj situaciji u BiH

 Narodna skupština Republike Srpke usvojila je 12 zaključaka o političko-ekonomskoj situaciji u BiH.

Zaključcima se traži od Vlade Republike Srpske da u parlamentarnu proceduru uputi Zakon o finasiranju nevladinih organizacija.

Navodi se da u skladu sa zaključcima 20. posebne sjednice Narodne skupštine predstavnici Republike Srpske u Parlamentarnoj skupštini BiH, Savjetu ministara i Predsjedništvu BiH mogu da prisustvuju sjednicama, ali na način da u odličivanju uvažavaju stavove i odluke Narodne skupštine, Vlade i predsjednika Republike Srpske.

Narodna skupština Republike Srpske konstatuje da nisu prestali razlozi zbog kojih je usvojila zaključke na 20. posebnoj sjednici koja je održana 30. jula prošle godine.

Konstatuje se da su se predstavnici Repulike Srpske u institucijama BiH ponašali i djelovali u skladu sa zaključcima usvojenim na 20. posebnoj sjednici.

Narodna skupština podržava što skorije usvajanje i stupanje na snagu zakona o utvrđivanju porijekla imovine i posebnom porezu na imovinu.

Zaključima se traži od Parlamentarne skupštine BiH da prije svake sjednice dostavi Narodnoj skupštini sve materijale na razmatranje radi zauzimanja stavova u adekvatnom vremenskom roku.

Takođe se od Savjeta ministara traži da prije svake sjednice dostavi sve materijale Vladi Republike Srpske na razmatranje radi zauzimanja stavova u adekvatnom vremenskom roku.

Od Predsjedništva BiH se traži da prije svake sjednice dostavi sve materijale predsjedniku Republike Srpske radi zauzimanja stavova u adekvatnom vremenskom roku.

Predlaže se predsjedniku Republike da uputi ponovni poziv predstavnicima institucija i drugih konstitutivnih naroda iz Federacije BiH za razgovor i dijalog o mogućim rješenjima za prevazilaženje trenutne krize u BiH.

Narodna skupština Republike Srpske ostaje pri stavu da BiH može egzistirati samo na bazi Ustava BiH i dogovora dva entiteta i tri konstitutivna naroda.

Zaključke su potpisali predstavnici poslaničkih klubova SNSD-a, SP-a, DEMOS-a, Ujedinjene Srpske i NPS-a.

Za predložene zaključke glasalo je 50, koliko je bilo i prisutno narodnih poslanika.

Nakon usvajanja zaključaka okončana je posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske.

 

Pogledajte sve zaključke:

– Narodna skupština Srpske konstatuje da nisu prestali razlozi zbog kojih je NSRS usvojila zaključke na 20. posebnoj sjednici održanoj 30. jula 2021. godine.

– NSRS konstatuje da su se predstavnici Srpske u institucijama BiH ponašali i djelovali u skladu sa zaključcima usvojenim na 20. posebnoj sjednici.

– NSRS traži da predstavnici Srpske izabrani u PS BiH predlože zakon o zabrani zloupotrebe pojma genocid.

– Parlament Srpske traži od Vlade Srpske da u parlamentarnu proceduru uputi zakon o finansiranju nevladinih organizacija.

– NSRS podržava što skorije usvajanje i stupanja na snagu zakona o utvrđivanju porijekla imovine i posebnom porezu na imovinu.

-NSRS će osnovati radno tijelo za borbu protiv korupcije u svojim aktima predvidjeti da na čelu tog radnog tijela bude predstavnik opozicije.

– NSRS traži od Parlamentarne skupštine BiH da prije svake sjednice dostavi Narodnoj skupštini sve materijale na razmatranje radi zauzimanja stavova u adekvatnom vremenskom roku.

– NSRS traži od Savjeta ministara da prije svake sjednice dostavi sve materijale Vladi Srpske na razmatranje radi zauzimanja stavova u adekvatnom vremenskom roku.

– NSRS traži od Predsjedništva BiH da prije svake sjednice dostavi sve materijale predsjedniku Srpske radi zauzimanja stavova u adekvatnom vremenskom roku.

– NSRS smatra da je u skladu sa zaključcima sa 20. posebne sjednice, da predstavnici Srpske u PS BiH, Savjetu ministara i Predsjedništvu BiH mogu da prisustvuju sjednicama, ali na način da u svom odlučivanju uvažavaju stavove i odluke Parlamenta Srpske, Vlade Srpske i predsjednice Srpske.

– NSRS predlaže predsjednici Srpske da uputi novi poziv predstanvicima institucija i drugih konstitutivnih naroda iz FBiH za razgovor i dijalog o mogućim rješenjima za prevazilaženje trenutne krize u BiH.

– NSRS ostaje pri stavu da BiH može egzistirati samo na bazi Ustava BiH i dogovora između dva entiteta i tri konstitutivna naroda.

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.