Povećanje plata i veća ulaganja u kulturu

Povećanje plata i veća ulaganja u kulturu

Prosvjetnim i radnicima u kulturi u Republici Srpskoj već u ovom mjesecu biće povećane plate, a na tome se neće stati, potvrdila je u intervju za Faktor ministrica prosvjete i kulture Republike Srpske Natalija Trivić. Podsjeća da su tokom 2021. otklonjene fizičke barijere u brojnim ustanovama kulture. Svetosavske povelje najboljim vaspitno-obrazovnim radnicima biće dodjeljene i ove godine, koja zbog pandemije korona virusa nije bila laka, ni za nastavni kadar ni učenike. Trivić kaže da će u školama biti razvijan princip nulte tolerancije na vršnjačko nasilje.

FAKTOR: Od kojeg mjeseca se može očekivati povećanje plata prosvjetnih radnika i zaposlenih u ustanovama kulture u Republici Srpskoj?

TRIVIĆ: Od 1. januara svi prosvjetni radnici i zaposleni u ustanovama kulture mogu da očekuju povećanje plata koje je četvrto u nizu u posljednje četiri godine. Zakoni koji omogućavaju povećanje njihovih plata stupaju na snagu prvog dana 2022. godine.

Veoma sam zadovoljna što smo uspjeli dodatno povećati plate svim zaposlenim u obrazovanju i ustanovama kulture i sigurno je da ćemo nastaviti sa aktivnostima u tom pravcu.

FAKTOR: Koliko je planiranih novih školskih objekata u 2022.godini i kako ide proces uvođenja novih tehnologija u obrazovni proces?

TRIVIĆ: U ovoj godini u planu je izgradnja petorazrednog Područnog odjeljenja Paprikovac OŠ „Ivo Andrić“ Banja Luka i devetorazrednog Područnog odjeljenja Ada OŠ „Vuk Karadžić“ Banja Luka.

Pristigla nam je inicijativa mještana naselja Paprikovac čija djeca pohađaju nastavu u OŠ „Ivo Andrić“ i svaki dan prelaze magistralni put.

Razmotrili smo ovu inicijativu i zaključili da je u potpunosti opravdana izgradnja škole na Paprikovcu, jer više od 400 učenika ide u OŠ „Ivo Andrić“.

Takođe, Grad Istočno Novo Sarajevo uputio nam je inicijativu za izgradnju nove osnovne škole u ovom gradu.

U kontinuitetu ulazemo u proces digitalizacije i opremanja škola IKT opremom.

Do sada je jedinstveni informacioni sistem implementiran u sve osnovne i u toku je implementacija u srednje škole.

FAKTOR: Koliki je obuhvat djece predškolskim vaspitanjem i obrazovanjem? Gdje je planirano otvaranje prvih ili novih predškolskih ustanova?

TRIVIĆ: Značajno je povećan obuhvat djece predškolskim vaspitanjem i obrazovanjem u proteklih pet godina i sada iznosi 28 procenata.

Omogućili smo izmjenom zakona da se i u osnovnim školama i centrima za socijalni rad u sredinama gdje nema vrtića, a to dozvoljavaju prostorni kapaciteti, može otvoriti djelatnost predškolskog vaspitanja i obrazovanja.

Pojedine opštine su prepoznale ponuđenu mogućnost i tako smo dobili vrtić u Stanarima.

U Rudom i Han Pijesku je predškolska djelatnost pokrenuta u centrima za socijalni rad.

Mislim da je to veoma važno za djecu u sredinama koje nemaju vrtiće, jer sad imaju mogućnost da pohađaju program predškolskog vaspitanja i obrazovanja.

Osnivanje novih predškolskih ustanova planirano je u opštinama Donji Žabar, Jezero i Pelagićevo, za šta je Vlada Republike Srpske izdvojila sredstva u ukupnom inosu od 978.270,00 KM.

Takođe, u pojedinim jedinicama lokalne samouprave osnovaće se nove organizacione jedinice postojećih predškolskih ustanova, kao što je Banja Luka (dvije nove organizacione jedinice – Kuljani i Vrbanja), Gradiška, Doboj, Prijedor i Istočno Novo Sarajevo, a u Opštinama Gacko, Nevesinje i Laktaši biće povećani kapaciteti proširenjem prostora postojećih objekata dječijih vrtića.

Takođe, u planu je izgradnja novog objekta većeg kapaciteta od postojećeg dječijeg vrtića u Srpcu za što je Vlada Republike Srpske izdvojila sredstva u iznosu od 850.000,00 KM.

FAKTOR: Koliko je djece i nastavnog i drugog osoblja u obrazovnom sistemu Srpske bilo pozitivno na virus korona i koje su mjere preduzete?

TRIVIĆ: U toku prvog polugodišta, a prema podacima Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske, ukupan broj pozitivne djece na virus korona u osnovnim školama bio je 1343, a u srednjim 1475 učenika što je oko dva odsto đaka, a to je zanemariv broj u odnosu na njihov ukupni broj.

Bitno je da se ovakva praksa sa izvođenjem nastave kroz redovan proces, uz direktan kontakt učenika i nastavnika koji je najbitniji, a uz pojedinačnu izolaciju odjeljenja, gdje je tri ili više učenika zaraženo, pokazala  kao dobra i potvrdila kako škola može nesmetano da radi u vrijeme pandemije virusa korona.

FAKTOR: Na koji način se može boriti protiv pojava vršnjačkog nasilja?

TRIVIĆ: Pri pojavi vršnjačkog nasilja je od izuzetne važnosti blagovremeno postupanje i djelovanje svih nadležnih institucija, pa i vaspitno-obrazovnih.

Škola je dužna da u ovakvim slučajevima postupa u skladu sa zakonom, kao i Protokolom o postupanju u slučajevima vršnjačkog nasilja među djecom i mladima u vaspitno-obrazovnom sistemu Republike Srpske.

Ministarstvo nikada nije, niti će tolerisati zataškavanje, niti bilo koji drugi način nereagovanja i nepostupanja u skladu sa pomenutim Protokolom.

Primarni cilj Ministarsta jeste, kako unapređenje vaspitno-obrazovnog procesa, tako i unapređenje društvene brige za dijete i njegovu zaštitu.

Škole su dužne da obezbijede potrebnu pomoć u svim situacijama kada je dijete izloženo nekom od oblika vršnjačkog nasilja.

Neophodno je da se osigura adekvatna, blagovremena i kontinuirana reakcija škole kao vaspitno-obrazovne ustanove koja treba da razvija princip nulte tolerancije na nasilje.

U ovoj godini poseban fokus ćemo staviti na vaspitnu ulogu škole kroz jačanje stručnih službi od kojih očekujemo da intenzivnije rade sa učenicima i nastavnicima i djeluju preventivno kako bismo spriječili vršnjačko nasilje u školama.

Veoma je važno da se u školama na časovima odjeljenske zajednice razgovara sa učenicima sa ciljem prevencije vršnjačkog nasilja, kao i da se intenzivira saradnja sa roditeljima.

OTKUP SLIKA I KNJIGA!

FAKTOR: Budžet za kulturu je uvećan. Šta nas očekuje u narednoj godini u toj oblasti?

TRIVIĆ: U 2021. smo se fokusirali na vizuelnu umjetnost i književno stvaralaštvo sa ciljem da više podržimo autore u ovim oblastima.

Održali smo dvije konferencije sa namjerom da sačinimo presjek stanja i odredimo pravce razvoja.

Zaključili smo da su potrebna veća ulaganja u ove oblasti i odlučili da svake godine sprovodimo otkup knjiga, odnosno otkup djela vizuelne umjetnosti, kako bismo podržali autore i podstakli razvoj oblasti.

Podstakli smo formiranje strukovnog udruženja likovnih umjetnika kako bismo kroz podršku programima udruženja podržali autore. Zatražili smo od opština i gradova, preko Saveza opština i gradova, da umjetnicima sa područja svoje regije obezbijede prostor za ateljee, kao i prostore za izlaganje.

PODRŠKA DOMAĆEM FILMU

FAKTOR: Formiran je i Centar za razvoj kinematografije RS. U čemu se ogleda njegov značaj?

TRIVIĆ: U oblasti filmske umjetnosti formiran je Centar za razvoj i unapređivanje kinematografije, a uporedo se radi i na donošenju novog Zakona o audio-vizuelnoj djelatnosti što će doprinijeti da se sistemski uredi ova oblast.

Imamo generacije stasalih umjetnika kojima je potrebna podrška da bi se bavili filmom.

Osnivanjem Centra biće uspostavljen sistem za prepoznavanje filmskih projekata i ideja filmskih autora.

Važan segment predstavlja i edukacija i razne obuke, podrška filmskim festivalima, kao i promocija domaćih filmova u zemlji i inostranstvu.

Želja nam je da stvorimo sistem podrške domaćima utorima, ali i poslovno okruženje pogodno za snimanje filmova i privačenje stranih producenata.

autor: Faktor , tekst je izašao u štampanom izdanju FM 29 od 6.januara 2022. godine

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.