Pentagon je prije dvije godine potvrdio autentičnost cijelog niza fotografija i videozapisa neidentifikovanih letećih objekata (NLO) koje je snimila američka mornarica, a koji su procurili u javnost.
Američki Kongres je nakon toga u maju 2022. održao prvo javno saslušanje u više od 50 godina na temu neidentificiranih letećih objekata (NLO). Ali uskoro su stigle razne kritike.
Neki su smatrali da video-materijali predstavljeni pred Kongresom nisu bili dovoljno uvjerljivi da bi opravdali postojanje i finansiranje kancelarije koji se njima bavi, a drugi da u javnost nisu puštene oni najzanimljiviji snimci te da se i dalje pomno čuvaju u tajnosti. Izgleda da su ovi drugi bili u pravu.
Naime, portparol američke mornarice priznao je u srijedu, nakon zahtjeva koji se pozivao na Zakon o slobodi pristupa informacijama (FOIA), da posjeduju dodatne videosnimke NLO-a, ali da ih ne namjeravaju objaviti jer bi to moglo ugroziti nacionalnu bezbjednost, prenosi Index.
Zahtjev je podnijela organizacija The Black Vault, koja je i ranije objavila na hiljade stranica dokumenata povezanih s NLO, a koje je putem FOIA dobila od CIA i drugih vladinih agencija, piše Live Science.
The Black Vault je zahtjev američkoj mornarici podnio u aprilu 2020., samo dan nakon što je mornarica deklasificirala tri sada već poznate video-snimke pilota mornarice na kojima se vide NLO, odnosno „neidentifikovane pojave u vazduhu“ (UAP). Organizacija je zatražila da mornarica preda sve snimke koje ima, a koje se odnose na UAP.
Više od dvije godine kasnije The Black Vault je dobio odgovor vlasti u kojem stoji da postoje dodatne snimke UAP-a, ali da se ne mogu pustiti u javnost radi nacionalne sigurnosti.
„Objavljivanje ovih informacija naštetiće nacionalnoj bezbjednosti jer neprijateljski nastrojenim subjektima može pružiti vrijedne informacije o operacijama, ranjivostima i/ili sposobnostima ministarstva odbrane/mornarice. Ne možemo objaviti ni jedan od tih videozapisa“, napisao je Gregory Cason, zamjenik direktora mornaričke kanceralije za FOIA.
Cason je dodao da je mornarica uspjela deklasificirati tri videa UAP-a objavljena 2020. samo zato što su te snimci prethodno procurili u medije i o njima se već „opširno raspravljalo u javnom domenu“. Nakon što su spomenuti snimci NLO procurile u javnost, sve više pilota je počelo govoriti o svojim susretima s fenomenom UAP-a.
Tako je bivši poručnik mornarice Ryan Graves u intervjuu za CBS News kazao kako je tokom dvije godine, počevši od 2015, vidio čudne leteće objekte u vazdušnom prostoru iznad Virginia Beacha.
Ono što je posebno zanimljivo jeste to da se ovdje nije radilo o izdvojenim slučajevima. Naime, penzionisani poručnik je ispričao da se u te dvije godine gotovo svakodnevno susretao s objektima takve vrste.
„Iskreno sam zabrinut. Pokušajte razumjeti, ako su to bili taktički avioni iz neke druge zemlje, to je onda ozbiljan problem“, rekao je Graves.
„Ali budući da ti objekti izgledaju malo drugačije, trpamo problem pod tepih. Ne želimo se suočiti s činjenicom da su oni gore i da nas svakoga dana promatraju“, dodao je.
Graves smatra da se u njegovom slučaju najvjerovatnije radilo o susretima s promatračkim letjelicama i da bi iza njih mogle stajati Rusija ili Kina.
Što je NLO?
Graves je samo jedan od sve većeg broja pilota koji su odlučili podijeliti svoja iskustva. Na primjer, penzionisani pilot američke vojske David Fravor, koji je tokom letenja 2004. godine vidio NLO, kazao je 2017. za CNN da se objekt kretao tolikom brzinom da to nije mogao objasniti.
„Kada sam došao blizu njega, on je nevjerovatno ubrzao prema jugu, pa zatim nestao u manje od dvije sekunde. Bilo je to izuzetno naglo, poput loptice za ping-pong kad se odbija od zida“, rekao je.
NLO/UAP su objekti ili pojave koji se nakon pregleda stručnjaka i dalje ne mogu objasniti na konvencionalan način. To ne znači da se automatski radi o letjelicama vanzemaljaca ili o nekim natprirodnim silama, nego da za sada nema znanstvenog objašnjenja za ta zbivanja.
Za NLO se često nakon nekog vremena pokaže da se radilo o prirodnim fenomenima, meteorološkim balonima i uređajima, stranim letjelicama i dronovima ili pak o malo boljoj fotomontaži.
(Izvor: Index.hr, Foto: Screenshot/YouTube)