Volonteri i članovi udruženja koji se brinu o životinjama kontaktirali su našu redakciju u nekoliko navrata, izražavajući zabrinutost za stanje u azilu. Neki čak tvrde da pse niko ne obilazi po nekoliko dana, kao i da bolesni psi borave zajedno sa zdravim.
Nadležni tvrde suprotno.
“Higijeničarska služba svakodnevno obilazi i hrani jedinke u azilu na Manjači. Radnik Gradske uprave svaki radni dan boravi u azilu od 8-16 časova”, kažu iz Odjeljenja za komunalne poslove i dodaju da su neistinite tvrdnje da je u azil nemoguće ući.
“Potencijalni udomitelji mogu svaki dan da dođu u azil, u prethodno zakazano vrijeme i u dogovoru sa higijeničarskom službom na kontakt telefon 066-863-394. Grad Banjaluka priprema prostorije azila za posjete kako bi posjetioci i volonteri imali bolje uslove. Dani otvorenih vrata biće najavljeni u narednom periodu, čim se završe radovi”, kažu.
Jedan od većih problema s kojima se zaštitnici životinja suočavaju je i zbrinjavanje štenaca. Iz komunalnog kažu da su obezbijeđeni odvojeni stacionari.
“Zbog sve većeg broja napuštenih štenaca i neodgovornosti vlasnika, u prošloj godini suočili smo se sa velikim brojem štenaca, za koje smo pripremili odvojene stacionare i privremene karantine za štence i bolesne jedinke“.
Ističu da su radovi u azilu privedeni kraju.
“Trenutno se mijenjaju čeoni paneli, postavljaju se veći da životinje ne bi preskakale iz jednog boksa u drugi. Iz istih razloga bočni su već zamijenjeni. Prošle godine izgrađeno je mnogo toga u azilu, a sve sa namjerom za bolji život pasa.
„Ovom prilikom vas želimo upoznati sa redovnom praksom koju provodimo u azilu a to je crpljenje septičke, dezinfekcija azila koja se vrši jednom mjesečno, a izvršili smo i jesenju sadnju na prostoru oko objekta azila, zasadili drveće, ukrasno grmlje i cvijeće, napravljen ispust ili igralište za pse”, kažu nadležni za MONDO.
Dodaju i da građani koji imaju primjedbe ili saznanja o nepravilnostima vezanim za rad ove ustanove mogu da prijave problem putem adrese komunalno@banjaluka.rs.ba
autor:mondo.ba