Na Zalazju kod Srebrenice danas je služen parastos kod Spomen-kosturnice ubijenim i poginulim u dva posljednja rata, prislužene su svijeće za pokoj duša 69 poginulih i 22 zarobljena pa ubijena Srbina na Petrovdan 1992. godine i položeno cvijeće na spomen-obilježje povodom obilježavanja 30 godina od ovog velikog srpskog stradanja.
Cvijeće na spomen-obilježje položili su izaslanik predsjednika Srbije i ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin, izaslanik Vlade Republike Srpske Milan Torbica i načelnik opštine Srebrenica Mladen Grujičić. Cvijeće su položile i Boračke organizacije Republike Srpske i opštinskih organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Republike Srpske, Udruženja logoraša regije Birač, boračkih organizacija Srebrenice i Bratunca, te više stranačkih delegacija.
Načelnik opštine Srebrenica Mladen Grujičić rekao je da je poruka sa Zalazja ista kao i prethodnih godina, a samo se brojka mijenja da je „30 godina od zločina bez kazne“ u Zalazju.
„Nažalost, srpske porodice su već navikle, ali i dalje ukazujemo na nepravdu i na zločine koji su počinjeni nad srpskim narodom da su zločini počinjeni na svim zaraćenim stranama u BiH , ali pravosuđe i zapadni političari to ignorišu i prave se da ne znaju i ne čuju“, ističe Grujičić.
On kaže da predstavnici međunarodne zajednice nalaze izgovor da ne dolaze da odaju poštu vojnicima, iako je u ovim selima nastradalo više civila nego vojnika, koji su iz nužde za odbranom postali vojnici.
Grujičić je rekao da oni svake godine idu na komemoraciju Bošnjacima u Potočarima, mada se, kako kaže, zna da su tu ukopani samo vojnici 28. divizije tzv. Armije BiH, što govori o njihovoj dvoličnosti, cinizmu i karakteru.
„Srebrenica je napuštena kada je riječ o srpskim žrtvama. Niko nije osuđen za zločine nad srebreničkim Srbima u Haškom tribunalu i to je razlog zašto ne vjerujemo u rad međunarodnog, ali i Suda BiH koji pravdu dijele selektivno“, poručio je Grujičić.
On je poručio da se mora njegovati kulturu sjećanja, prenositi na mlađe šta se stvarno događalo, ko je pobio ove ljude, da im se ne bi ponavljale tragedije kao što su se već ponavljale o čemu svjedoče dva spomenika iz dva rata u kojima su sahranjeni Srbi ubijeni od istih dželata i njihovih potomaka od kojih niko nije odgovarao.
Članovi porodica poginulih i nestalih ogorčeni na pravosuđe kažu da prođe 30 Petrovdana, a pravde za ubijene Srbe nema, ali i da vjeruju da zločince neće zaobići Božija pravda.
Dragica Lazarević, koja je ostala bez dva brata i još nekoliko srodnika na Petrovdan 1992. godine, kaže da boli nepravda koju pravosuđe čini, ali još više je zaboljelo uklanjanje fotografija ubijenih Srba postavljenih pored puta u Bratuncu.
„Kome to smeta i ko je i zašto naredio da se te slike uklone“, pita Lazarevićeva.