Priliv ilegalnih migranata u EU preko zapadnobalkanske rute se ne smanjuje i najnoviji podaci Frontexa, granične policije EU, koji uključuju prvih 11 mjeseci i odvojeno novembar, pokazuju da se trendovi rekordnih brojeva nastavljaju.
Prema najnovijim podacima te agencije, u prvih 11 mjeseci preko zapadnobalkanske rute detektovano je čak 139.525 ilegalnih prelazaka granice, što je povećanje od 152 odsto u odnosu na prvih 11 mjeseci prošle godine.
Na svim ostalim kritičnim tačkama, odnosno na Mediteranu, sjevernoj Africi i istočnom dijelu prema Turskoj, zabilježeno je oko 308.000 ilegalnih prelazaka.
Ovi podaci Frontexa pokazuju da je preko zapadnog Balkana u EU ušlo oko 40 odsto ilegalnih migranata. Istovremeno, u novembru je zabilježeno 27.000 ilegalnih prelazaka granice, što je 15 odsto više nego u istom periodu lani, a više od 10.000 ilegalnih migranata prošlog mjeseca prešlo je preko zemalja zapadnog Balkana.
Radi rješavanja problema ilegalnih migracija, Evropska komisija juče je predložila jačanje pravila koja sprečavaju i suzbijaju trgovinu ljudima, navodeći da godišnji obim trgovine ljudima dostiže 2,7 milijardi evra.
„Svake godine više od 7.000 osoba postanu žrtve trgovine ljudima u EU, a taj broj može biti veći zbog mnogih neotkrivenih slučajeva“, naveli su oni u saopštenju.
Kao što smo pisali proteklih mjeseci, pojedine zemlje EU, poput Austrije, zabrinute su da bi uskoro situacija mogla da izmakne kontroli, zbog čega su izvršile pritisak na Brisel da se dio evropskih politika koje se odnose na migracije, menadžment granica i bezbjednost dodatno naglase kad je u pitanju pristupanje zemalja zapadnog Balkana EU. U jednom trenutku se čak pojavila mogućnost da se razmotri ponovno uvođenje viza onim zemljama koje ne ulažu dovoljno napora da se ilegalni migranti zbrinu i da se obezbijedi njihov povratak u matične zemlje ako ne ispunjavaju uslove za azil zato što sporazumi o viznoj liberalizaciji i mehanizmu za vraćanje viza podrazumijevaju poštovanje vizne politike EU prema trećim zemljama i odgovoran odnos prema menadžmentu granica. Zbog povećanog priliva migranata, EU je blokirala ulazak Bugarske i Rumunije u Šengen početkom ovog mjeseca.
Savjet ministara BiH je prije dvije sedmice usvojio Strategiju u oblasti migracija i azila za period 2021-2025. godine, u skladu s preporukama Evropske komisije, a sve za dobijanje statusa kandidata za BiH.
„Strategijom u oblasti migracija i azila, koju je predložilo Ministarstvo sigurnosti BiH, želi se osigurati razvoj kvalitetnog sistema migracija i azila u BiH u skladu sa standardima EU, te omogućiti aktivno učešće u ovim oblastima na regionalnom nivou“, kažu u ovom ministarstvu za Nezavisne.
Istovremeno, takođe na zahtjev EU, a formalno na prijedlog Ministarstva bezbjednosti BiH, Savjet ministara donio je odluku o formiranju Međuagencijske radne grupe za uspostavljanje sistema za razmjenu podataka o putnicima u skladu s aktuelnom strategijom integrisanog upravljanja granicom i pratećim akcionim planom za njeno sprovođenje.
„Uspostavljanjem sistema za razmjenu podataka o putnicima biće realizovana jedna od važnih mjera u procesu dobijanja kandidatskog statusa za članstvo BiH u EU iz poglavlja ‘Upravljanje granicom'“, navode iz Savjeta ministara BiH.
Frontex, inače, značajno pojačava broj graničnih policajaca koje želi poslati u zemlje zapadnog Balkana kako bi pomogao menadžmentu granica, a želi potpisati sporazume o saradnji sa svakom od zemalja.
autor:nezavisne, foto:klix.ba