Vidović: Uz očekivanu inflaciju, biće potrebno još jedno povećanje plata

Vidović: Uz očekivanu inflaciju, biće potrebno još jedno povećanje plata

Ministar finansija Republike Srpske Zora Vidović izjavila je da je plan da se plate u javnom sektoru povećaju za 10 odsto, ali da smatra da će se do kraja godine morati sprovesti još jedno povećanje, jer je inflacija definitivno visoka i biće dvocifrena.

„Ako se nastavi ovo što se dešava u Ukrajini, do juna će inflacija sigurno biti dvocifrena, tako da ćemo morati povećavati plate, penzije i socijalna davanja“, najavila je Vidovićeva za RTRS.

Ona je navela da je ideja Vlade Srpske da prosječna plata, koja je sada 1.047 KM, do kraja ove godine bude 600 evra.

Vidovićeva je istakla da je planirano da se od maja u Srpskoj ide u povećavanje penzija, svih boračkih i socijalnih davanja.

„Predviđeno je da taj paket ide u maju, a povećavanje plata od jula. Pravićemo rebalans budžeta da to sve `popeglamo`“, rekla je Vidovićeva.

Ona je precizirala da su penzije povećane za četiri odsto u januaru, ali da će ove godine u maju morati da zbog inflacije i poskupljenja budu povećane za 10 odsto.

„Do kraja godine, ako to bude moguće, mi ćemo ih i dalje povećavati ili ćemo davati penzionerima određene jednokratne naknade“, rekla je Vidovićeva.

Ona je podsjetila da se za borce i boračke kategorije u ovom momentu izdvaja 350 miliona KM godišnje, te da je lani u oktobru u pravo dobijanja mjesečnog boračkog dodatka uvedeno 9.500 novih boraca koji su bili nezaposleni, a nisu imali 65 godina da idu u penziju.

„Treba da uvedemo i one koji na tom planu imaju više od 65 godina, a nisu imali pravo na taj dodatak. Prema procjeni resornog ministarstva, biće oko 6.000 takvih boraca i kada sve njih uvedemo biće više od 200.000 ljudi koji imaju nekakvu naknadu“, navela je Vidovićeva.

Vlada će, dodala je, i dalje pomagati grane privrede u Srpskoj koje dolaze u probleme u vezi sa aktuelnom krizom, te naglasila da dodatno treba podstaći drvopreradu koja ima dobre rezultate i tom sektoru obezbijediti dovoljno sirovina, jer je nelogično da je domaći prerađivači nemaju, a da se trupci izvoze.

Ona je istakla da i dalje treba raditi na tome da se što više mladih zapošljava u realnom sektoru i da on bude atraktivniji.

Vidovićeva je rekla da je raduje što je na tom planu sve privlačniji informatički sektor, dodavši da bi u javnom sektoru trebalo smanjiti broj neproduktivnog kadra, a produktivnima povećavati plate kako bi se oni zadržali i građanima pružali najkvalitetnije usluge.

Ona je izrazila zadovoljstvo što su odgovarajućim aktima znatno uvećani prihodi Srpske po osnovu igara na sreću, te najavila njihovo dalje povećavanje kada se primijene nova tehnička i elektronska rješenja.

Vidovićeva je rekla da Srpska može da isfinansira predstojeće izbore na svojoj teritoriji, ali da smatra da će se za tu svrhu pronaći sredstva na nivou BiH.

Vidović: Srpska stabilna, nije tačno da ne može naplatiti svoje hartije od vrijednosti

Ministar finansija Republike Srpske Zora Vidović rekla je da je Srpska finansijski stabilna, te da je ukupna zaduženost šest milijardi KM.

Vidovićeva je pojasnila da se od tog broja pet milijardi odnosi na budžet, opštine i javne fondove.

„Kada je riječ o procentima, ukupna zaduženost je 51 odsto, od čega je 41,2 odsto javni dug, što znači da smo srednje zadužena zemlja i da nismo došli do maksimuma zaduženosti“, rekla je Vidovićeva za RTRS.

Ona je napomenula da se prihodi u ovoj godini solidno naplaćuju, s obzirom na inflaciju koja pokreće te prihode, ali da sa druge strane postoje i prijedlozi za davanja prema određenim kategorijama da bi se ublažili negativni efekti.

„Prije pandemije virusa korona, naš dug je konstantno padao, jer smo svake godine više vraćali nego što smo se zaduživali. Ali, zbog pandemije smo morali više da se zadužimo da bismo pomogli sektorima koji su bili najviše pogođeni, ali i sačuvali radna mjesta“, rekla je Vidovićeva.

Prema njenim riječima, Srpska je prošle godine uspjela da vrati onoliko koliko je i zadužila, a ove godine će malo više da vrati nego što će da se zaduži.

Vidovićeva je napomenula da nije tačna informacija da Republika Srpska ne može da unovči svoje hartije od vrijednosti.

„Srpska se nije zadužila na tržištu hartija od vrijednosti, niti kreditno od aprila prošle godine, kada smo izašli na Londonsku berzu, što je bio njen veliki uspjeh“, rekla je Vidovićeva.

Ona je navela da je Srpska prošlog mjeseca prodala i zapise i obveznice, te da pokazuje da postoji tražnja za njenim papirima.

„Ovaj mjesec smo raspisali da prodajemo zapise, ali s obzirom na to da je bio dosta visok prihod u ovom mjesecu, naročito od direktnih poreza, povukli smo se iz te prodaje jer nema potrebe za tim“, rekla je Vidovićeva.

Ona je navela i da Republika Srpska uredno vraća kredite i zaduženja te da nema kašnjenja bez obzira na to da li je spoljni ili unutrašnji dug.

Infrastrukturni projekti, poput gradnje i rekonstrukcije objekata zdravstvenih i obrazovnih ustanova, prema riječima ministarke, finansiraju se iz budžeta i ove godine je u tu svrhu, uprkos teškoj situaciji, izdvojeno 150 miliona KM za javne investicije, a ta cifra će vjerovatno biti i veća.

„Plan nam je da u junu uradimo rebalans budžeta. Na drugoj strani je pomoć privredi i poljoprivredi, za šta smo ove godine izdvojili 75 miliona KM, plus oko 15 miliona dodatnih izdvajanja, a procijenili smo da ćemo do kraja godine pored toga izdvojiti još 20 miliona KM za poljoprivredu, kako bismo pomogli ljudima da ne ugase svoje farme ili ostave zemlju nezasijanu“, rekla je Vidovićeva.

Ona je napomenula da će Vlada Srpske nastaviti da ulaže u zdravstveni sistem kako bi svakom građaninu bila obezbijeđena adekvatna zdravstvena zaštita.

„Značajno učestvujemo u finansiranju zdravstva, pored doprinosa koji svaki radnik izdvaja iz svoje bruto plate, ove godine smo izdvojili 180 miliona KM za fond zdravstva, plus sve investicije koje se rade idu na teret budžeta“, rekla je Vidovićeva.

Govoreći o novoj bolnici koja treba da se gradi u Prijedoru, ona je rekla da je cilj Vlade da se građanima sa te regije omogući da imaju zdravstvenu zaštitu u tom gradu.

„Poseban problem je i kadar, te je veoma značajno ulagati u mlade da se školuju, edukuju i osposobljavaju za rad u velikim zdravstvenim centrima, kako bi Srpska dobila stručan kadar koji će da radi na najsavremenijoj opremi“, rekla je Vidovićeva.

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.